Drewniane żaluzje doskonale wpasowują się w skandynawski styl aranżacji mieszkania. Nie tylko są atrakcyjnym elementem ozdobnym, ale też skutecznie chronią przed światłem słonecznym i zapewniają równomierną dystrybucję ciepła. Popularność zyskały dzięki wygodzie i praktyczności oraz ekologiczności.
Zalety
Drewniane żaluzje mają wiele zalet. To przede wszystkim niezwykły wygląd. Żaluzje drewniane tworzą w domu przytulną atmosferę. Drewno jest bezpieczne, ponieważ jest materiałem naturalnym, który nie zawiera szkodliwych chemikaliów i dodatków. Modele z szerokimi lamelami chronią dom przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Drewno nadaje też wnętrzu estetyczny i stylowy wygląd.
Główne rodzaje
Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów żaluzji. Główne elementy można zamocować w jednym położeniu lub dowolnie obracać. Użytkownik samodzielnie wybiera i reguluje ten parametr. Istnieją dwa sposoby ułożenia lameli, dzięki czemu rolety dzielimy na:
- ▪ Poziome;
- ▪ Pionowe;
- ▪ Rolka.
Przyjrzyjmy się szczegółowo przedstawionym typom.
Poziome
Są bardziej popularne niż pionowe ze względu na estetyczny wygląd. Lamele są ułożone poziomo w formie „drabiny” i są połączone linkami. Powinny być również montowane i rozkładane dzięki specjalnemu łańcuchowi z boku. Żaluzje poziome nie zasłaniają całkowicie okna, gdyż są przymocowane tylko do ramy. Dzięki temu żaluzje poziome nie przeszkadzają w swobodnym otwieraniu okna. Projekt składa się z zestawu listew, spiętych razem ze sznurkami, zawieszonych na gzymsie. Za ich pomocą deski jednocześnie obracają się, przyczyniając się do korekty oświetlenia w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet:
- ▪ praktyczność;
- ▪ długa żywotność (10-15 lat przy starannej pielęgnacji);
- ▪ zachowują swój wygląd przez cały okres użytkowania;
- ▪ nie zatrzymują zapachu;
- ▪ pozwalają użytkownikowi dostosować oświetlenie w pomieszczeniu;
- ▪ prosty mechanizm sterujący;
- ▪ wizualnie zwiększają przestrzeń;
- ▪ nie wymagają specjalnej opieki.
Pionowe
Żaluzje tego typu mocowane są w pionie za pomocą lameli i dodatkowo łączone są od góry i od dołu gzymsami. Z ich pomocą mogą poruszać się jak konwencjonalne zasłony. Użytkownik może obracać wszystkie panele poprzez specjalny łańcuch umieszczony z boku konstrukcji. Ich zalety to:
- ▪ prosty i łatwy w obsłudze mechanizm sterujący;
- ▪ pozwalają na uzyskanie różnych stopni oświetlenia w pomieszczeniu;
- ▪ zapobiegają gromadzeniu się kurzu;
- ▪ można je prać w pralce;
- ▪ solidna konstrukcja.
Rolka
W odróżnieniu od pozostałych typów są pozbawione blaszek. Jest to płótno ciągłe, mocowane u góry specjalnym wałkiem. Zwija zasłonę w rolkę i rozwija ją łańcuchem. Mocowanie odbywa się bezpośrednio do ramy okiennej.
Typy mocowań
Proces mocowania rolet nie jest trudny. W każdym zestawie oprócz urządzenia znajduje się szczegółowy przewodnik krok po kroku dotyczący prawidłowego mocowania. Każdy typ można ustawić na trzy sposoby:
- ▪ Instalacja przez wiercenie;
- ▪ Instalacja bez wiercenia;
- ▪ Bezpośredni montaż na ścianie.
Każda z przedstawionych metod ma swoje wady i zalety.
Instalacja przez wiercenie
Ta metoda jest stosowana w przypadku montażu ciężkich modeli. Najpierw należy wykonać pomiar odległości między uchwytem a ścianą. Oznaczyć punkty lokalizacji. Po wierceniu odbywa się mocowanie rolety za pomocą śrub. Ta metoda jest uważana przez większość użytkowników za najlepszą, ponieważ zapewnia prawidłowe działanie całej konstrukcji.
Instalacja bez wiercenia
Ta metoda jest wskazana w przypadku lekkich i małych rolet. Mocowanie odbywa się za pomocą dwustronnej taśmy klejącej znajdującej się z tyłu. Wystarczy zdjąć folię ochronną, mocno docisnąć do ściany i przytrzymać przez kilka minut.
Bezpośredni montaż na ścianie
Mocowanie żaluzji do ściany wymaga wiertarki, wiertarki, młotka, kołków, wkrętów i śrubokręta. Pierwszym krokiem jest zmierzenie odległości między ścianą a łącznikami. Następnie za pomocą wiertła należy wykonać otwór o określonej głębokości, w zależności od wielkości mocowania konstrukcji. Kołki są umieszczane w wywierconym otworze, a następnie zabezpieczane młotkiem. Ostatnim krokiem instalacji jest zamontowanie uchwytu za pomocą odpowiednich śrub.