Urządzając pokój dziecka warto, w pierwszej kolejności, pomyśleć o zmianie perspektywy. Jeśli do tej pory myśleliśmy o tym zadaniu powołując się przede wszystkim na doświadczenia osób dorosłych, natychmiast zmieńmy podejście. Owszem, może ono prowadzić do stworzenia ciekawej przestrzeni. Jest jednak niemal pewne, że taki pokój nie przypadnie dziecku do gustu. Spróbujmy więc myśleć tak, jak ono, pamiętając oczywiście, że pokój dziecka powinien być miejscem bezpiecznym.
Pierwszy rok życia dziecka
W pierwszym roku życia dziecka urządzając pokój dla niego musimy liczyć się z tym, że sami również będziemy w nim często przebywać. To właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy skoncentrować się na meblach, jakie do niego trafią. Łóżeczko ze szczebelkami powinno być uzupełnione o komodę z przewijakiem i wygodny fotel, z którego to właśnie my będziemy korzystać w pierwszej kolejności.
Oczywiście, cukierkowy pokój dla niemowlaka będzie się zmieniać. Zmiany będą następować dość szybko bez względu na to, czy nam się to podoba, czy też nie. Musimy się z nimi pogodzić, nie oznacza to jednak, że za każdym razem będziemy decydować się na generalny remont w pokoju malucha. Chcąc uniknąć radykalizmu i sporych kosztów od samego początku stawiajmy na rozwiązania neutralne kolorystycznie i formalnie. Wybierajmy też meble, które rosną wraz z dziećmi. Mamy wtedy sporą szansę na to, że przynajmniej kilka z nich będzie ciekawym elementem wystroju także wtedy, gdy niemowlę zmieni się w przedszkolaka.
Pokój dla przedszkolaka
W pokoju przedszkolaka nadal może panować przyjemny minimalizm tak lubiany w przestrzeniach zajmowanych przez małe dzieci. Jest jednak pewne, że dziecko będzie dość silnie zaznaczać w nim swoją obecność. Najlepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie przedszkolaka w pracę nad wystrojem pokoju. Jest zrozumiałe, że powierzenie mu samodzielnego wyboru mebli nie ma sensu. Warto jednak dowiedzieć się, które z nich podobają się mu. Jeśli nie chcemy, aby meble były przesadnie nietuzinkowe, pozwólmy mu na wybór koloru ścian lub wskazanie dekoracji ściennych, które przypadają mu do gustu. Dzięki temu dziecko będzie się dobrze czuło w aranżowanym dla siebie pokoju, a taki cel powinien nam przyświecać w pierwszej kolejności.
Planując wystrój pokoju przedszkolaka dobrze jest liczyć się z tym, że utrzymanie w nim porządku nie będzie łatwe. Oczywiście, można zwiększyć szansę na to, że dziecko będzie nam w tym pomagało troszcząc się o odpowiednie miejsca na zabawki, ubranka i książeczki. Jeśli nie zabraknie pudełek i półek na nie, przedszkolak nie powinien mieć problemu z dbaniem o to, aby w jego pokoju panował porządek oczekiwany przecież również przez rodziców.
Funkcjonalność przede wszystkim
Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, musimy liczyć się z jednym często powtarzającym się problemem. Wiąże się on z tym, że na stosunkowo niewielkiej przestrzeni powinno się znaleźć wiele rozwiązań. Zarówno podczas poszukiwania mebli do pokoju dziecka, jak i elementów typowo aranżacyjnych, dobrze jest mieć więc na uwadze to, że ich funkcjonalność powinna być największym atutem. Jeśli o nią nie zadbamy może się okazać, że korzystanie z pokoju będzie utrudnione. Na szczęście, producenci elementów wyposażenia dziecięcych pokoi doskonale zdają sobie z tego sprawę. Najbardziej klasyczną propozycją tego typu są łóżka piętrowe z miejscem na biurko w ich dolnej części. Rozwiązań o podobnym charakterze jest jednak znacznie więcej. Niestety, nowe mieszkania mają coraz mniejszy metraż. Można więc podejrzewać, że wspomniany trend będzie się utrzymywał w kolejnych latach.
Osłony okienne w pokoju dziecka
Jednym z częściej popełnianych błędów aranżacyjnych w pokoju dziecka jest brak troski o odpowiednie osłony okienne. Wybór rolet i żaluzji powinien być uzależniony od tego, z jakim poziomem nasłonecznienia mamy do czynienia. Zawsze powinniśmy jednak wybierać takie rozwiązanie, dzięki któremu dzieci będą mogły ograniczyć do minimum dostęp do światła słonecznego. Pomoże im to w lepszej koncentracji zarówno na nauce, jak i na zabawie.