Ponadczasowa uroda żaluzji drewnianych

Moda. Krótkie słowo, które może wprowadzić trwające długo zamieszanie. Kojarzy się przede wszystkim z tym, w co chcemy się ubierać w danym sezonie, ale przecież dotyczy wielu dziedzin życia. Także tego jak będą wyglądały nasze domy. I o ile kupno nowych, modniejszych ubrań nie jest jakimś szczególnym wyczynem to zmiana wystroju wnętrza lub decyzja jak zaprojektować je w nowym domu może wprowadzić naszą głowę w całkiem spory zamęt na dłuższy czas.

 

Dodatki nie są większym problemem, kluczowa jest rama projektu. Styl, który ma dominować we wnętrzach. Kiedy mamy ramę dodatki czasem wybierają się same. Styl przede wszystkim narzuca kolory ścian, rodzaje mebli, oświetlenie oraz to, co ma osłaniać okna.

 

Obecnie panuje moda na duże przeszklenia, zarówno w domach wolno stojących, jak i w zabudowie typowo miejskiej. W projektach wszędzie widzimy duże okna, które doświetlają wnętrza, powiększając je optycznie. Jednak nawet najpiękniejsze okno potrzebuje osłony. Osłona reguluje temperaturę w pomieszczeniu blokując światło słoneczne i chroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, zapewniając intymność wszystkim domownikom.

 

Tylko jaką wybrać kiedy oferta jest tak rozbudowana. Żaluzje drewniane są tu jednak wyjątkowe. Naturalne drewno to materiał, który potrafi sprawić, że w pomieszczeniach będzie przytulnie, a zarazem będą one miały charakter. Drewno, pomimo zmian w stylach, w jakich urządzamy wnętrza nadal pozostaje na wysokiej pozycji. Nie kojarzy się już ze zmorą boazerii. Okna w wystroju bardziej tradycyjnym mogą być przysłonięte żaluzjami w kolorze naturalnym, natomiast w tym bardziej nowoczesnym np. skandynawskim, prowansalskim czy najnowszym trendem łączącym cechy skandynawskiego i boho mogą być np. w kolorze białym. Drewno w osłonach okien jest tym czym wieczna „mała czarna” w szafie.

 

Żaluzje drewniane w pigułce

 

Żaluzje drewniane są bardzo ładne i stylowe, ale czy funkcjonalne zapytacie. Odpowiedź brzmi: oczywiście.

 

Stopień nasłonecznienia regulujemy przy pomocy ruchomych listew (lameli). Odsłaniamy okno ponosząc je do góry lub ustawiamy listwy pod dowolnym kątem, tak aby wpuścić akurat tyle promieni słonecznych ile potrzebujemy. Natomiast przy tego rodzaju żaluzjach znaczenie ma szerokość listew: 25mm lub 50mm. Różnica w grubości ma wpływ na ciężar i możliwe sposoby montażu. Paleta barw jest rozbudowana, montaż i obsługa bardzo proste. Utrzymanie w czystości także nie sprawia problemu. Wystarczy szmatka nasączona preparatem do pielęgnacji drewna, którą przetrzemy lamele.

 

Natomiast raczej odradza się montaż żaluzji drewnianych w kuchniach czy łazienkach. Drewno to materiał naturalny i narażone na wilgoć może tracić swój wygląd, odkształcać się lub pleśnieć. Pomieszczenia takie muszą mieć bardzo dobrą wentylację jeśli chcemy mieć w nich żaluzje drewniane.

4 thoughts on “Ponadczasowa uroda żaluzji drewnianych

  1. Rzeczywiście urok żaluzji drewnianych jest ponadczasowy. Żaluzje drewniane sprawdzą się w wielu typach wnętrz, szczególnie jako dopełnienie okien. Ich wieloletnie użytkowanie nie wiąże się z najmniejszą zmianą kształtu czy kolorów spowodowanych wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *