Żaluzje są jednym z rodzajów osłon okiennych. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed nadmiernym słońcem. Te odpowiednio dobrane mogą też odmienić każde wnętrze.
Jakie są rodzaje żaluzji dostępne na rynku?
Żaluzje stały się w naszym kraju niezwykle popularne w latach 90. XX wieku. Wtedy oraz jeszcze w kilku następnych dekadach największą popularnością cieszyły się żaluzje, których lamele były wykonane z aluminium. Dzisiaj żaluzje aluminiowe mają bardzo poważną konkurencje. Są nimi żaluzje drewniane. Do ich wykonania wykorzystywane są drewniane listewki. Przygotowuje się je w specjalny sposób. Są one dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Wyjątkowo efektywnie prezentują się żaluzje drewniane w naturalnych odcieniach drewna. Pasują one do wnętrz urządzonych w bardzo różnych stylach.
Jakie jeszcze zalety mają żaluzje drewniane?
Szeroka gama kolorów i naturalnych przebarwień o nie jedyne zalety żaluzji drewnianych. Jedną z ich największych zalet jest to, że zaciemniają one wnętrza niezwykle skutecznie. Są też o wiele lepszym izolatorem temperatury niż popularne przez laty żaluzje aluminiowe. Żaluzje drewniane są też bardzo odporne na działanie promieniowania UV. Wyróżniają się też wyjątkową trwałością. Do żaluzji drewnianych istnieje możliwość dobrania drabinki taśmowej. Dodają im one bardzo wiele uroku. Żaluzje drewniane reguluje się za pomocą specjalnego pokrętła i sznurka. Żaluzje te posiadają też wszystkie funkcje, które mają klasyczne żaluzje. Oznacza to, że można je podnosić i opuszczać, a lamele można otwierać bądź zamykać. Żaluzje drewniane mogą być z prowadnicami lub bez. W sprzedaży dostępne są żaluzje drewniane z lamelami różnej szerokości. Mogą mieć szerokość 25 lub 50 mm.
Do jakich wnętrz pasują drewniane żaluzje?
Żaluzje drewniane są bardzo uniwersalne. Oznacza to, że z powodzeniem można montować je we wnętrzach o bardzo różnym charakterze. Żaluzje drewniane sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w salonie czy kuchni. Doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w bardzo różnym stylu. Jednak szczególnie poleca się do wnętrz w stylu klasycznym, angielskim, boho, skandynawskim i Hampton. Żaluzje z lamelkami wykonanymi z drewna można wykorzystać także we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Do wnętrz w tym stylu drewniane żaluzje wprowadzą trochę ciepła. Zaletą tych żaluzji jest także to, że pasują one zarówno do przestronnych, jak i małych pomieszczeń.
Czy żaluzje drewniane mają wady?
Jak wszystkie rzeczy, także żaluzje drewniane nie są produktem idealnym. Wadą żaluzji drewnianych jest z pewnością ich ciężar. Żaluzje drewniane o szerokości 25 mm są oczywiście lżejsze od tych 50 mm. Dlatego też mogą być montowane zarówno na oknie, jak i na ścianie. Z kolei te z lamelami o szerokości 50 mm powinno montować się do ściany lub sufitu. Do tego kaseta i maskownica tych żaluzji może odstawać od ramy na mniej więcej 8 cm. W przypadku okna znajdującego się we wnęce może to znacznie utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić jego otwarcie. Wadą dla wielu osób jest też ich wysoka cena.
Jak pielęgnować żaluzje drewniane?
Żaluzje drewniane mają mnóstwo zalet. Łatwo jednak zbierają kurz. Utrzymanie ich w czystości nie jest jednak trudnym zadaniem. Do czyszczenia lameli można wykorzystać szczotki o specjalnej konstrukcji. Składają się one z kilku miękkich wałeczków. Są one ustawione w taki sposób, że odkurzają sąsiadujące lamele. Szczotki do czyszczenia żaluzji drewnianych dostępne są w różnych rozmiarach. Żaluzji z drewnianymi lamelami nie powinno się moczyć. Można je jedynie delikatnie przecierać szmatką zanurzoną (trzeba ją dobrze odcisnąć) w wodzie z dodatkiem płynu przeznaczonego do mycia powierzchni drewnianych. Po przetarciu należy wytrzeć je do sucha i wypolerować ściereczką nasączoną preparatem do pielęgnacji drewna.
Żaluzje drewniane są bardzo trwałe i niezwykle funkcjonalne. Chronią przed słońcem i zapewniają prywatność. Umożliwiają też bardzo precyzyjną regulację stopnia oświetlenia pomieszczenia. Jest to jedna z ich licznych zalet.