Żaluzje drewniane to oferta dla osób lubiących klasyczne rozwiązania w wystroju wnętrz. Drewno jest materiałem ponadczasowym, wciąż chętnie wykorzystywanym w projektach wnętrz. Ma zdolność nadawania pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Ociepla je i sprawia, że wyglądają bardzo gustownie. Z tego powodu żaluzje drewniane są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć w domu ciężkich firan i zasłon, ale klasyczne żaluzje są w ich odczuciu zbyt „zimne”.
Żaluzje drewniane, choć głównie polecane osobom lubiącym klasykę, świetnie sprawdzają się w nowocześniejszych aranżacjach ponieważ idealnie pasują np. do tak modnego ostatnio stylu skandynawskiego. Wybierając ten rodzaj osłon nie musimy decydować się na drewno w klasycznych, ciemniejszych odcieniach, a wybrać to bardzo jasne lub żaluzje w kolorze białym
Żaluzje drewniane we wnętrzach
Żaluzje drewniane poza gustownym wyglądem zapewniają także skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi i nieprzyjemnym nagrzaniem pomieszczeń. Poziom nasłonecznienia pomieszczeń regulujemy identycznie jak w klasycznych żaluzjach – ustawiając ruchome listwy (tzw. lamele) pod odpowiednim kątem. Możemy także podsunąć je do góry i całkowicie odsłonić powierzchnię szyby. Natomiast kiedy całkowicie zasłonimy okno dostrzeżemy jeszcze jeden plus; ponieważ lamele drewniane są grubsze niż klasyczne to zapewniają nie tylko cień, ale też chłodniejszą temperaturę w pomieszczeniu. Do obsługi żaluzji używamy prostego mechanizmu sznurkowego.
Szerokość listew w żaluzjach drewnianych może być różna – 25 mm lub 50 mm. Wpływa to na ich ciężar, a co za tym idzie na możliwości montażu. Żaluzje z lamelami o szerokości 25 mm mogą być zamontowane do ściany i sufitu, ale także do ramy okiennej. Możliwość zastosowania bocznych prowadnic żyłkowych zapobiega odstawaniu żaluzji utrzymując je przy szybie. Z kolei żaluzje z lamelami o szerokości 50 mm, z uwagi na ich wagę, zaleca się montować do ściany lub sufitu.
Żeby utrzymać żaluzje drewniane w czystości należy przecierać je suchą i miękką szmatką po uprzednim spryskaniu listew płynem do pielęgnacji drewna. Raz na jakiś czas można je przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Z uwagi na specyfikę drewna (materiał naturalny) nie zaleca się montowania tego rodzaju osłon w kuchniach i łazienkach – poddane działaniu wilgoci mogą się odkształcić, a nawet pokryć pleśnią. Jeśli jednak chcemy mieć żaluzje drewniane także i w tych pomieszczeniach to raz musimy zadbać o ich (pomieszczeń) bardzo dobrą wentylację, a dwa pokryć drewno specjalnym laminatem, aby zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci.