Żaluzje drewniane i bambusowe, rodzaje, montaż, producenci

bamboo blind

Stylowe żaluzje wykonane z bambusa ozdobią wnętrze mieszkania, uszlachetnią przestrzeń biurową, lobby instytucji. Są harmonijnie połączeniem z drewnianymi, plastikowymi oknami, pasującymi do wszelkich mebli, dekoracyjnym wzornictwem. Żaluzje bambusowe są doskonałą alternatywą dla aluminiowych odpowiedników zasłon materiałowych. Są przyjazne dla środowiska, praktyczne, trwałe.

Zalety bambusowych i drewnianych żaluzji

Gęste lamele wykonane z bambusa, naturalnego drewna są ekologiczne i hipoalergiczne. To materiał odporny na blaknięcie, wysoką wilgotność, odkształcenia, wpływy zewnętrzne, ekstremalne temperatury. Znana jest ich odporność na zużycie, długa żywotność. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, posłużą co najmniej 10-15 lat. Drewniane, bambusowe zasłony i rolety są niedrogie, używane wszędzie, idealne do dekoracji dziecięcych pokoi. Mają wysokie właściwości termoizolacyjne, utrzymują komfortową temperaturę w pomieszczeniu. Są ciepłe zimą i chłodne latem. Szerokie drewniane żaluzje nie pęcznieją od wilgoci, konstrukcja jest montowana w wannach, łaźniach, saunach i innych pomieszczeniach o dużej wilgotności. Do okien o różnych wymiarach stosowane są lekkie rolety. Idealnie sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest jednoczęściowa dekoracja. Modele są efektowne, bez dodatkowego wystroju prezentują się modnie i stylowo. Różnorodność opcji kolorystycznych pozwala ozdobić każde pomieszczenie. Harmonijne łączą się z zasłonami wykonanymi z gęstych, ciężkich tkanin, lekkimi zasłonami z organzy i szyfonu. Żaluzje z naturalnego drewna i bambusa są łatwe w utrzymaniu. Wystarczy je podczas czyszczenia przetrzeć lekko zwilżoną szmatką, aby zebrać kurz odkurzaczem z miękką nasadką. Jedynym ich mankamentem jest zagrożenie pożarowe.

bamboo

Odmiany rolet wykonanych z drewna, bambusa

Opcje pionowe lub klasyczne bardziej przypominają zwykłe zasłony. Drewniane listwy do rolet mogą mieć różną długość, przesuwać się w lewo, w prawo, do środka. Konstrukcje z łatwością zmieniają kształt, dzięki nim można łatwo dopasować grę światła i cienia, zmieniając wygląd pomieszczenia. Idealnie nadają się do małych pomieszczeń, optycznie powiększają przestrzeń, podwyższają sufity.

Modele poziome są łatwe w montażu, instalowane na górze okna, co pozwala na całkowite jego otwarcie. Nadają się do dekoracji różnych pomieszczeń, idealnie nadają się do małych otworów okiennych, małych mieszkań. Jeśli potrzebujesz zamknąć widok z zewnątrz do środka i chcąc mieć jednocześnie dobre oświetlenie, wystarczy skierować listwy do okna wąską częścią. Jeśli potrzebujesz zwykłej ochrony przed światłem słonecznym, lamele są skierowane „na ścianę” w stronę okna.

Poziome konstrukcje wykonane z drewna, bambusa są również wolno wiszące oraz z mocowaniem dolnych desek. W przypadku skrzydeł okiennych na zawiasach lub konieczności rozmieszczenia otworu okiennego na poddaszu skorzystaj z pierwszej opcji, która jest łatwiejsza w montażu i tańsza. Jeśli okna są głuche, instalowane są modele z niższym mocowaniem.

Jednym z rodzajów konstrukcji są okiennice drewniane. Stanowią element okna całkowicie zasłaniający otwór okna, lamele podnoszone są za pomocą specjalnego mechanizmu. Rolety pozostają na stałe na oknie. Lamele wewnątrz drewnianych żaluzji zewnętrznych w razie potrzeby są podnoszone wpuszczając światło słoneczne lub odwrotnie częściowo zamykane. Producenci oferują również zasłony z płótna bambusowego. Są tkane z łodyg bambusa i wyposażone w mechanizm podnoszący.

W montażu rzymskim płótno jest mocowane na oknie za pomocą żyłki, składane w fałdach o wysokości 20-25 cm, szczególnie w przypadku drzwi uchylno-rozwiernych, ale należy pamiętać, że taki model zajmuje więcej miejsca na wysokości pod gzymsem. W modelach zwijanych kurtyna podnosi się po podniesieniu, roleta jest bardziej zwarta po montażu i wygląda schludnie. Rolety bambusowe są idealne do okien plastikowych. Chronią, utrzymują ciepło i stają się oryginalną ozdobą.

Materiał

Żaluzje wykonane ze słomy bambusowej w zależności od grubości, struktury włókien występują w różnych splotach. Aby zmienić ich kolor, są malowane, lakierowane lub dekorowane. Odcień desek określa, z której części rośliny pobrano włókna. Jeśli są biało-beżowe z plamami, surowiec pobrano z wnętrza bambusa. Kiedy rolety są złote, jasnobrązowe lub zielonkawe, włókna są pobierane z wnętrza pnia. Bambus ma specyficzną strukturę, ażurowość oraz fakturę gotowego produktu zależną od techniki tkania.

Do produkcji lameli żaluzji drewnianych stosuje się zwykłe lub laminowane drewno specjalnych gatunków, które jest lekkie i trwałe. Są starannie przeszlifowane, pokryte lakierem ochronnym lub pomalowane. Żaluzje drewniane laminowane dzięki swojej powłoce dokładnie imitują kolor, strukturę wenge, abachi, mahoniu, grabu, buka i innych gatunków. Warstwa wierzchnia pełni funkcję dekoracyjną, jednocześnie zabezpieczając lamele przed promieniami UV, wilgocią, odkształceniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *