Jak czyścić żaluzje z drewna – optymalna pielęgnacja żaluzji drewnianych

na zdjęciu żaluzje drewniane

Drewniane żaluzje wyglądają stylowo praktycznie w każdym wnętrzu. Służą nie tylko do dekoracji, ale też ochrony przed światłem słonecznym. Ich popularność wynika z faktu, że mają wiele pozytywnych cech.

Zalety drewnianych żaluzji

Drewniane żaluzje sprawiają, że każde wnętrze wygląda korzystniej i bardziej elegancko. Drewno jest przyjazne dla środowiska, a same żaluzje należy uznać za uniwersalne. Pasują do niemal każdego stylu, podkreślając jego indywidualność. Z reguły drewniane lamele są wykonane z najlżejszych gatunków drzew: kanadyjskiej lipy, korka, bambusa. Szeroki wybór inkarnacji kolorów pozwala wybrać najbardziej harmonijny odcień, który uzupełni ogólny styl pokoju i będzie miał ten sam ton z elementami wystroju lub mebli. Jedną z największych zalet jest też to, że drewniane żaluzje są łatwe w pielęgnacji.

Jak myć drewniane żaluzje – ogólne zasady

Pielęgnacja drewnianych lameli z pewnością różni się od pielęgnacji plastiku lub tkaniny. Jednak utrzymanie pięknego wyglądu i stanu początkowego jest dość proste. Oto kilka zaleceń, które pomogą utrzymać reprezentacyjny wygląd żaluzji przez wiele lat:

1. Staraj się raz w tygodniu czyścić kurz na suchą ściereczką z mikrofibry (nie wywieraj zbyt dużego nacisku na lamele, aby nie uszkodzić struktury);

2. Nie dopuszczaj do silnego zwilżania, ponieważ woda może deformować drewniane żaluzje, niszcząc ich wygląd;

3. Nie próbuj pocierać lameli i czyścić brudu ściernymi detergentami (wszystko to może zniszczyć strukturę lameli);

4. Jak zwykłe meble, drewniane żaluzje można i należy okresowo wycierać serwetką zamoczoną w specjalnych środkach do polerowania;

5. Podczas mycia okien lepiej jest zdjąć żaluzje z naturalnego drewna, aby specjalne środki do czyszczenia szyb nie dostały się na powierzchnie drewna;

6. Okresowo drewniane żaluzje można czyścić za pomocą odkurzacza, ale w tym celu należy użyć specjalnych dysz i włączyć minimalną moc.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

z drewna żaluzje w biurze

Bez względu na konstrukcję i materiał, wszelkie żaluzje z czasem się brudzą i wymagają wysokiej jakości opieki. Jednak zasada ich mycia będzie zależeć od użytych materiałów. Ostrożnie wybierz detergenty. Wybierając go, weź pod uwagę materiał, z którego wykonane są żaluzje. W razie wątpliwości lepiej jest użyć detergentu do mycia naczyń lub mydła w płynie. W przypadku drewnianych żaluzji – staraj się je myć na sucho. Regularność jest kluczem do czystości. Usuwanie skomplikowanych plam i grubej warstwy tłuszczu jest dość trudne. Dlatego lepiej jest regularnie strząsać kurz i przeprowadzać czyszczenie na mokro. Świetnym sposobem na pozbycie się konieczności częstego mycia żaluzji jest zastosowanie środków antystatycznych. Drewna nie można myć wodą. Lepiej użyć specjalnego środka czyszczącego i miękkiej ściereczki. Aby wyczyścić żaluzje w domu, należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji żaluzji i lameli.

Drewniane żaluzje wymagają starannej pielęgnacji. Zabrania się ich zwilżania, używania ściernych detergentów i myjek. Przy wysokim stopniu zanieczyszczenia można użyć lekko wilgotnej szmatki, ale zaraz potem należy je wytrzeć do sucha. Do regularnej pielęgnacji drewnianych żaluzji najlepiej użyć miękkiej szmatki i pasty. Do pielęgnacji takich żaluzji najlepiej stosować specjalne preparaty przeznaczone do produktów drewnianych. Muszą mieć neutralną kwasowość, być wolne od silikonu i agresywnych składników. Jeśli na powierzchni występują zadrapania lub inne niewielkie uszkodzenia, do naprawy można użyć wosku meblowego.

Przy niewielkich zanieczyszczeniach można szybko umyć żaluzje bez konieczności zdejmowania. Aby to zrobić, najłatwiej jest użyć odkurzacza lub suchej miękkiej ściereczki. Jeśli to nie wystarczy, możesz użyć innych metod czyszczenia. Chusteczki nawilżane – nadają się do wszystkich materiałów, są łatwe w użyciu i nie wymagają spłukiwania. Specjalna szczotka to idealne rozwiązanie do mycia produktów poziomych i pionowych. Należy jednak pamiętać, aby używać jej delikatnie. Zastosowanie nadmiernego nacisku może w skrajnych przypadkach spowodować odkształcenie żaluzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *